V zimě jakoby se vyrojili kávoví gurmáni, co si v pletených rukavících chrání ten svůj papírovej kelímek s už několik minut studenou kávou. Coffee to GO prostě frčí a je to mnohem lepší, než sedět v teple kavárny a v klidu si to cappuccino vypít. Čtěte, proč je lepší vzít si kafe s sebou.
- Kafe můžete pít, jak dlouho budete chtít, a žádnej nervozní číšník nad váma nebude kroužit a ptát se, jestli si ještě něco náhodou nedáte. Ne, nedám a to lungo s mlíkem jsem si objednala proto, že to dýl vydrží a já stihnu v klidu napsat seminárku.
- Protože je to cool. Velkej papírovej kelímek s plastovým víčkem a na boku načmáraným mým jménem prostě vypadá dobře. A je jedno, že to kafe jsem si ve Starbucku koupila minulej měsíc v Praze a tohle je obyčejný neskaféčko zalitý horkou vodou.
- Tím se dostáváme k dalšímu bodu. Stylový papírový kelímky se dají velmi efektivně zrecyklovat. Třeba tím, že si do něj další den uděláte kafe už doma. Ušetříte a ještě budete za frajera, kterej si kupuje jen tu pravou a kvalitní kávu. Žádný šméčko. 100% Arabica.
- Kafe vám mnohem rychlej vystydne, obzvlášť pokud si dáte obyčejný malý preso, ale vy i přesto ještě dvě hodiny potom můžete svůj kelímek mačkat v ruce a předstírat, že se o něj ohříváte.
- Kafe z automatu "není žádný opravdový kafe", to ví přece každej správnej gurmán. A mlíko a cukr si do kávy dá jen barbar, takže pokud si objednáte ristretto bez cukru, máte vyhráno.
- Budete vypadat jako naprosto vytíženej byznysman, kterej na to ale prostě má. A protože si po dvouhodinovém spánku nestíhá ráno ani zalít kávu, ranní jasmínové latté za devadesát korun je jedinou možnou volbou.
- Protože sedět v kavárně osamotě je mnohem víc trapný, než si to kafe prostě koupit s sebou a pak postávat na zastávce a dělat, že čekáte na bus.
- Můžete si objednat to opravdový český kafe s půl litrem vody a kromě obsluhy o tom nikdo nebude vědět. Kolemjdoucí si budou myslet, že máte velký latté se šlehačkou a vy ještě ušetříte. Win-win!
- Protože je to prostě cool a dělaj to i ostatní. Tak ja taky.